Return to Home / Spash Page

Oregon Coast Photographers' Association

  ·  Newsletters
·  About OCPA
·  OCPA Gallery
 

Coos County Fair
Photography Department

Our next meetings - January 7th & 21st at 6:30 pm, NBMC's Conference Room, Coos Bay           Shoot-out, January 12th, CB McDonalds, 5 pm          Board Meeting, January 16th, Cooper's



People's Choice 2009


"Country Pride, County Wide"
2009 Winners
July 28-August 01, 20
09


2009's Best of Department

Youth Division Winners Junior Division Winners Adult Novice Division Winners Adult Intermediate Division Winners Adult Advanced Division Winners

"Big Yawn"
Molly Miller

Junior Division
Langlois

Download Adobe Acrobat file (PC users: RIGHT CLICK and "SAVE TARGET" or "LINK AS"  -  Mac users: Hover on image, hold mouse button and choose "SAVE LINK AS or DOWNLOAD LINK TO DISK")  2009 Coos County Fair's Photography Department's Report & Statistics (581 Kb)

Additional Statistics

"Gnome Home"
Marijke Branderhorst

Adult Advanced Division
North Bend

Download Adobe Acrobat file (PC users: RIGHT CLICK and "SAVE TARGET" or "LINK AS"  -  Mac users: Hover on image, hold mouse button and choose "SAVE LINK AS or DOWNLOAD LINK TO DISK")  Download 2009 Rules & Guidelines - Adobe Acrobat Reader (printable) version (124 Kb)


OREGON COAST
PHOTOGRAPHERS’ ASSOCIATION
Outstanding Young
Photographer Award 2009

Ellen Duke
Coquille
1st Place
  Raffle / People's Choice
Staples $20 Gift Card
Stephen Mast
Coquille
2nd Place
Brettany Frederick
Coquille
3rd Place
Cindy McNeil - Bandon
Annie Young
Bandon
Honorable Mention
All persons filling out an official ballot for the "People's Choice / Best of Show", properly filled out during the fair, were placed in a drawing for a $20 Gift Card from Staples provided by OCPA

This award is given by the OCPA to outstanding young Coos County photographers in the
Youth and/or Junior Divisions based their entire body of work submitted.

top

Youth Division

First Name Last Name City Class Title Award
Kailan Bjornerud Coos Bay People (candid) My Twin Kira 1st Place
Kailan Bjornerud Coos Bay Floral Pumpkins 3rd Place
Kailan Bjornerud Coos Bay Floral Rose Honorable Mention
Kailan Bjornerud Coos Bay Transportation Canoes 1st Place
Kira Bjornerud Coos Bay Coos County Scenes Removing Hook 1st Place
Kira Bjornerud Coos Bay Land / Seascapes Empire Lakes 2nd Place
Kira Bjornerud Coos Bay Found Art Leaf Lady 1st Place
Kira Bjornerud Coos Bay Found Art Screw Loose 3rd Place
K.A. Cooley Coos Bay People (candid) Kirra & Kettle 3rd Place
K.A. Cooley Coos Bay Abstract / Altered / Special Effects Candy Glow 3rd Place
Arron Grabinsky Coquille Land / Seascapes 70 Ft Up A Fir 1st Place
Josiah Housego Bandon Coos County Scenes Burned Out Car 3rd Place
Noah Housego Bandon Transportation Reflections 2nd Place
Daricca Kelly Myrtle Point Architecture / Buildings Eiffel 1st Place & Best of Youth Division
Rhealyn Kelly Myrtle Point Transportation Train 2nd Place
Lochlin Kelsay Bandon Land / Seascapes Mt Shasta Peak 3rd Place
Lochlin Kelsay Bandon Abstract / Altered / Special Effects The Hole 1st Place
Ryan Kirkpatrick Myrtle Point Architecture / Buildings Fair 2008 3rd Place
Autumn Moss-Strong Bandon Animals Fish Honorable Mention
Autumn Moss-Strong Bandon Floral Sunflowers Days 1st Place
Devan Nasley North Bend Animals Skittles @ The Beach 1st Place
Devan Nasley North Bend Animals Smokie 2nd Place
Amber Nelson Coos Bay Floral Gerber Daisy 2nd Place
Amber Nelson Coos Bay Architecture / Buildings Heceta Head Lighthouse 3rd Place
Kurt Phillips Coquille Abstract / Altered / Special Effects Forest Of Reflection 2nd Place
Cameron Watkins Bandon People (candid) Big Brother 2nd Place
Cameron Watkins Bandon Animals My Kitty 3rd Place
Cameron Watkins Bandon Found Art Abstract Colors 2nd Place

top

Junior Division

First Name Last Name City Class Title Award
Allison Cook Coquille Floral White Flower 1st Place
Ellen Duke Coquille Coos County Scenes Calm 3rd Place
Ellen Duke Coquille Found Art Reminisce 3rd Place
Ellen Duke Coquille Found Art Long Days Work 2nd Place
Jenna Federick Coquille Formal Portrait Dog Looking Up 3rd Place
Brettany Frederick Coquille Coos County Scenes Cartwheel That Got Out Of Control 1st Place
Brettany Frederick Coquille People (candid) Soaring Through The Barrels! 1st Place
Brettany Frederick Coquille People (candid) Fishing With Papa 3rd Place
Brettany Frederick Coquille Formal Portrait Cowgirl Up! 1st Place
Hannah Holmes Coos Bay Abstract / Altered / Special Effects Eye And Rose 1st Place
Mariah Housego Bandon Animals Sea Weed Honorable Mention
Mariah Housego Bandon Humor Bubbles Honorable Mention
Tyler Konomos Coquille Abstract / Altered / Special Effects Rainbow Balloon 2nd Place
Stephen Mast Coquille Coos County Scenes Coquille Sunrise 2nd Place
Stephen Mast Coquille Animals Buzzing Around 1st Place & Best of Junior Division & Superintendent's Choice
Stephen Mast Coquille Floral Mini Sunflowers 2nd Place
Molly Miller Langlois Land / Seascapes Leap's Rock View 3rd Place
Molly Miller Langlois Animals Keeping Hidden 2nd Place
Molly Miller Langlois Humor Big Yawn 1st Place & Peoples' Choice
Tara Mitchell Port Orford Formal Portrait Smokey 2nd Plce
Renton Poole North Bend Land / Seascapes Glacier Mt 2nd Place
Renton Poole North Bend Floral My Little Sunshine 3rd Place
Renton Poole North Bend Abstract / Altered / Special Effects Knots In Plastic 3rd Place
Jacob Skretting Coquille Animals Chicken In Plumb Tree 3rd Place
Brian Stevens Coquille People (candid) Bubbly Baby 2nd Place
Matt Swagerty North Bend Abstract / Altered / Special Effects Zoomburst Honorable Mention
Annie Young Bandon Land / Seascapes Overlook 1st Place
Annie Young Bandon Abstract / Altered / Special Effects Down Low Honorable Mention
Annie Young Bandon Found Art Rusty 1st Place
Colton Young Coquille Humor Boiling Water 3rd Place

top

Adult Novice Division

First Name Last Name City Class Title Award
Kevin Adamek Coquille Action / Sports One More Time Sledding 3rd Place
Patricia Adamek Powers Coos County Scenes The Prairie Snow 3rd Place
Patricia Adamek Powers News / Journalism Powers Hotel Fire 3rd Place
Ronald Addington Coquille Coos County Scenes Silver Falls 1st Place & Best of Adult Novice Division
Stacey Addington Coquille Floral Little Coloes Bloom 1st Place
Gary Barnes Myrtle Point Floral Water Lily 2nd Place
Susan Beedle Bandon People (candid) Judson On Slide 2nd Place
Melissa Childs Coos Bay Still Life Flower On Piano 1st Place
Robin Harkins Coos Bay Action / Sports N. Umpqua Rafting 2nd Place
Lisa Hermann Coquille People (candid) Alisha Simpson 3rd Place
Karen Jonsson Coquille Floral Rose Alone 3rd Place
Cally Kennedy Myrtle Point Formal Portrait John Train Car 1st Place
Marley Kennedy Myrtle Point Found Art Barbwire 1st Place
Thomas Konomos Coquille Abstract / Altered / Special Effects Grill 3rd Place
Thomas Konomos Coquille Abstract / Altered / Special Effects Inner Side 2nd Place
Beverly Lumen Coquille Coos County Scenes Serene Valley 2nd place
Doug Lumen Coquille Animals Attitude Honorable Mention
Lynn Martinez Powers Abstract / Altered / Special Effects Through The Lookingglass 1st Place
Ken McCraw North Bend Transportation Ship 3rd Place
Audrey Moss-Strong Bandon People (candid) Young Love 1st Place
Audrey Moss-Strong Bandon Action / Sports State Title Hopes Dashed 1st Place
Audrey Moss-Strong Bandon Architecture / Buildings Rainy Day Eternal Flame 1st Place
Audrey Moss-Strong Bandon News / Journalism Hunger Strike 2nd Place
Sheryll Myers Coquille Humor Yum 1st Place
Shelly Nasley North Bend Land / Seascapes Dad's Jeep 3rd Place
Ramona Nelson Coos Bay Humor Kelsey In Disquise 2nd Place
Monica Picatti Coos Bay People (candid) Gum Balls Honorable Mention
Beverly Ramey Coquille Found Art Moss & Rust 3rd Place
Magdaly Sanchez Coquille Formal Portrait Friend 3rd Place
Magdaly Sanchez Coquille Formal Portrait Prom 2nd Place
Natasha Smith Bandon Transportation International 2nd Place
Coy Soto Coquille Still Life Screws 3rd Place
Don Spilman Myrtle Point Land / Seascapes Morning Sun 2nd Place
Roxanna St. Clair Coos Bay News / Journalism Hands Of Life 1st Place
Roxanna St. Clair Coos Bay Humor Wrong Baby! 3rd Place
Susan Stetter Bandon Architecture / Buildings River Walk 2nd Place
Susan Stetter Bandon Found Art Chihaly's Glass Forest Fire 2nd Place
Melissa Swagerty North Bend Animals Humm Humm The Hummingbird 2nd Place
Alicia Vandervelden Coos Bay Land / Seascapes Vietnam 1st Place
Alicia Vandervelden Coos Bay Animals Dutch Bantam 1st Place
Jared Watkins Bandon Land / Seascapes Red Road Honorable Mention
Molly Wentworth Coos Bay Animals Butterfly In Plum Tree Honorable Mention
Fred Wright Gold Beach Transportation Happy Alaskan Beaver 1st Place
Brianna Young Bandon Still Life Wagon Wheel 2nd Place

top

Adult Intermediate Division

First Name Last Name City Class Title Award
Nadine Archer Allen Coos Bay Formal Portrait Sweet Bessie 1st Place
Larry Close Coquille Action / Sports Frogman 2nd Place
Kathy Cooley Coos Bay Land / Seascapes Devil's Meadow Honorable Mention
Kathy Cooley Coos Bay Animals Peacock Honorable Mention
Kathy Cooley Coos Bay Abstract / Altered / Special Effects Kirra has A Sparkle Wand 3rd Place
Kathy Cooley Coos Bay Humor Don't Let It Git Me 1st Place
Kathy Cooley Coos Bay Found Art Wooden Seahorse 2nd Place
Peter Cooley Coos Bay Found Art Hole Rock 3rd Place
Tatiana Havill Bandon Land / Seascapes Alaska Sunset Honorable Mention
Tatiana Havill Bandon Formal Portrait Sonia 3rd Place
Tatiana Havill Bandon Abstract / Altered / Special Effects Flames 1st Place & Best of Adult Intermediate Division
Tammy Housego Bandon People (candid) Bath Time 3rd Place
Tammy Housego Bandon Formal Portrait Flower Girl 2nd Place
Fred Kerns Coos Bay Land / Seascapes Celestial Spotlights 3rd Place
Gail Koenen North Bend Found Art Silent Chains 1st Place
Philip Koenen North Bend People (candid) Childhood 1st Place
Philip Koenen North Bend News / Journalism Point Of Entry 3rd Place
Delia Lyons Bandon Land / Seascapes Shasta & Beyond 1st Place
Delia Lyons Bandon Architecture / Buildings Elary Risers In Barcelona Honorable Mention
Delia Lyons Bandon Architecture / Buildings Signs Of Barcelona 3rd Place
Pearl Maxner Powers Action / Sports Coquille River Diver 1st Place
Gloria McNiel Powers Coos County Scenes Jesus, the True Light Honorable Mention
Gloria McNiel Powers Humor Don't Try This! 2nd Place
Tanya Miller Langlois Transportation The 4th Honorable Mention
Tanya Miller Langlois Humor Kick In It Honorable Mention
Gail Reynolds North Bend Still Life Birdcage 3rd Place
Teresa Rigg Coos Bay Fair Theme The Homecoming Honorable Mention
Karie Rose North Bend Coos County Scenes Creek Scene Honorable Mention
Karie Rose North Bend People (candid) Old Man 2nd Place
Jim Saxton Cooquille Transportation Boat & Bridge 1st Place
Karen Saxton Coquille Coos County Scenes Bandon Lighthouse 2nd Place
Mary Sholer Gold Hill Action / Sports Justyce & Cody 3rd Place
Mary Sholer Gold Hill Humor Halloween Pumpkin 3rd Place
Brenda Swank Coos Bay Architecture / Buildings Vegas Ifle Tower 1st Place
Tiare Taylor Coos Bay Transportation Pirate Sunset 2nd Place
Rick Thaxton Coquille Architecture / Buildings Lighthouse 2nd Place
Theresa Thaxton Coquille Floral Poppy Honorable Mention
Barry Tibbitts Coquille Coos County Scenes Coos Bay RR Bridge 1st Place
Barry Tibbitts Coquille Animals Lynx 1st Place
Barry Tibbitts Coquille News / Journalism Winter FF 1st Place
Don Walsh Myrtle Point News / Journalism Morning In The Souk 2nd Place
Joan Walsh Myrtle Point Animals Robin 3rd Place
Joan Walsh Myrtle Point Floral Barrels 3rd Place
Joan Walsh Myrtle Point Floral Fuzzy Pipes 2nd Place
Joan Walsh Myrtle Point Found Art Ballard Wave Honorable Mention
Becki Watson Coos Bay Coos County Scenes Fishing Friends 3rd Place
Marilyn Williams Bandon Animals Grouper Honorable Mention
Nancy Wright Gold Beach Still Life Looking Out My Porthole 1st Place
Rob Wright Reedsport Land / Seascapes Fast Water 2nd Place
Rob Wright Reedsport Floral Curly Top 1st Place
Rob Wright Reedsport Abstract / Altered / Special Effects Old House 2nd Place
Rob Wright Reedsport Transportation Old Power 3rd Place
Tina Wright Reedsport Floral Box Of Squash Honorable Mention
Tina Wright Reedsport Still Life Dry County 2nd Place

top

Adult Advanced Division

First Name Last Name City Class Title Award
Marijke Branderhorst North Bend People (candid) What The Heck? 3rd Place
Marijke Branderhorst North Bend Animals Puffin 2nd Place
Marijke Branderhorst North Bend Formal Portrait Oma's Boys 2nd Place
Marijke Branderhorst North Bend Floral Gnome Home 1st Place & Best of Adult Advanced Division & Best of Photography Department & Superintendent's Choice
Tom Branderhorst North Bend Land / Seascapes Mountain Reflection 1st Place
Tom Branderhorst North Bend Land / Seascapes Umpqua River Serenity 3rd Place
Dan Hull North Bend Coos County Scenes Dune Sunset Panorama 1st Place
Dan Hull North Bend Animals Goose Parade Honorable Mention
Dan Hull North Bend Humor You Old Goat! 2nd Place
Dan Hull North Bend Found Art Rolling Cone 1st Place
Dan Hull North Bend Fair Theme Danish Dairy 2nd Place
Tom Hutton Bandon Coos County Scenes Silver Falls 2nd Place
Tom Hutton Bandon Land / Seascapes Heceta Head Honorable Mention
Tom Hutton Bandon Animals Blue Heron Honorable Mention
Tom Hutton Bandon Fair Theme Fire Reflection 3rd Place
Jane Kennedy Myrtle Point Formal Portrait John Honorable Mention
Judy Lochman Coos Bay Transportation Coos Pilot Boats 2nd Place
Ron Lyons Bandon Animals 2 Sprigs And A Becker's White 3rd Place
Tony Mason Coquille Formal Portrait Little Gray 1st Place
Tony Mason Coquille Abstract / Altered / Special Effects Representation 2nd Place
Tony Mason Coquille Architecture / Buildings Montezuma's Revenge 1st Place
Lois Miller Port Orford Animals Summer Song 1st Place
Lois Miller Port Orford Formal Portrait Timeless 3rd Place
Lois Miller Port Orford Coos County Fair Pick up Man 2nd Place
Lois Miller Port Orford Fair Theme Forth of July 1st Place
Tony Spenader Coquille Coos County Fair Chicken At Coos County Fair 3rd Place
Vince Swagerty North Bend Coos County Scenes The Bridge 3rd Place
Vince Swagerty North Bend Land / Seascapes McKenzie River Below Salie Falls Honorable Mention
Vince Swagerty North Bend Action / Sports Diving Catch 2nd Place
Carol Todd Coos Bay Coos County Fair CC Ferris Wheel 1st Place
Don Todd Coos Bay Coos County Scenes Leap Frog Honorable Mention
Don Todd Coos Bay Humor High Tide 3rd Place
Don Todd Coos Bay Found Art On The Web 2nd Place
Michelle Turner Coos Bay Animals Pinkie Honorable Mention
Michelle Turner Coos Bay Action / Sports Tiny Dancer 3rd Place
Troy Turner Coos Bay People (candid) Forever 2nd Place
Troy Turner Coos Bay Action / Sports Pitch 1st Place
Troy Turner Coos Bay Abstract / Altered / Special Effects Ty Pitch Honorable Mention
Troy Turner Coos Bay Abstract / Altered / Special Effects Camaro 1st Place
Troy Turner Coos Bay Abstract / Altered / Special Effects Mossy Graveyard 3rd Place
Troy Turner Coos Bay Transportation Buckin' Bronco 1st Place
Bonnee Young Albany People (candid) Caleb 1st Place
Bonnee Young Albany Formal Portrait Alyssa Honorable Mention
Bonnee Young Albany Transportation Night Glow Honorable Mention
Bonnee Young Albany Transportation Yellow Peril Takes Flight 3rd Place
Bonnee Young Albany Found Art One Man Band 3rd Place
Wanda Young Bandon Land / Seascapes John Day River 2nd Place
Wanda Young Bandon Land / Seascapes Painted Hills Honorable Mention
Wanda Young Bandon Humor Scream 1st Place

top

Download Adobe Acrobat file (PC users: RIGHT CLICK and "SAVE TARGET" or "LINK AS"  -  Mac users: Hover on image, hold mouse button and choose "SAVE LINK AS or DOWNLOAD LINK TO DISK")  2009 Coos County Fair's Photography Department's Report & Statistics (581 Kb)

The 10-Minute Photography Course

7/28/2009
Time Attendees
10:30 11
11:30 11
12:30 15
1:30 8
2:30 6
3:30 8
4:30 8
5:30 1
6:30 1
7:30 5
8:30 2
9:30 4
7/29/2009
Time Attendees
10:30 4
11:30 8
12:30 0
1:30 0
2:30 3
3:30 4
4:30 4
5:30 0
6:30 0
7:30 9
8:30 0
9:30 0
7/30/2009

Time

Attendees

10:30 1
11:30 2
12:30 3
1:30 0
2:30 6
3:30 3
4:30 5
5:30 0
6:30 5
7:30 3
8:30 3
9:30 2
7/31/2009

Time

Attendees

10:30 4
11:30 3
12:30 2
1:30 0
2:30 16
3:30 4
4:30 9
5:30 14
6:30 4
7:30 0
8:30 2
9:30 3
8/01/2009

Time

Attendees

10:30 1
11:30 3
12:30 0
1:30 10
2:30 4
3:30 8
4:30 10
5:30 4
6:30 5
7:30 4
8:30 0
9:30 4

Thank you to the Emerald Photographic Society for providing us with this great program

top

People's Choice Ballots - Where were our guests from?

81 Coos Bay
61 North Bend
58 Coquille
46 Myrtle Point
41 Bandon
10 Powers
6 Langlois
4 Broadbent
4 Corning, CA
4 Gilbert, AZ
4 Port Orford
4 Sixes
3 Salem
3 Sherwood
2 Brookings
2 Eugene
2 Junction City
2 Oakridge
2 Olympia, WA
2 Reedsport
2 Roseburg
2 Valleyford, WA
2 Winston
1 Albany
1 Camas Valley
1 Canyon City
1 Canyonville
1 Cottage Grove
1 Denver, CO
1 Forks, WA

1

Gardnerville, NV

1

Glide

1

Lakeside

1

Newport

1

Ontario

1

Parker, CO

1

Spauaway, WA

1

Taunton, MA

1

Tustin, CA

363 total Ballots Cast - download the "Reports & Statistics" for additional information

top


Download Adobe Acrobat file (PC users: RIGHT CLICK and "SAVE TARGET" or "LINK AS"  -  Mac users: Hover on image, hold mouse button and choose "SAVE LINK AS or DOWNLOAD LINK TO DISK")  Download 2009 Rules & Guidelines - Adobe Acrobat Reader (printable) version (124 Kb)

Superintendent
Oregon Coast Photographers’ Association, Inc.
Co-coordinated by Tony Mason
Email:  coosfair @@ oregoncoastphotoclub . com (remove extra "@" and spaces around the "dot")


www.cooscountyfairgrounds.com

for information about the Rodeo: www.cooscountyfairandrodeo.com


Copyright © 2009 Oregon Coast Photographers' Association, Inc. All rights reserved.
Version: 1.0
Revised:
August 18, 2009
Proud member of the Columbia Council of Camera Clubs - visit thier website!

|   HOME   |   Contact OCPA   |   Site Map   |   FAQs   |
|   Downloads   |   Pixlr Image Editor   |

Proud member of the Columbia Council of Camera Clubs - visit thier website!
Terms of Use - Copyright & Reproduction and Privacy Policy

website hosting provided by NwDigitalArt.com

Find us on Facebook - Oregon Coast Photographers Association

Search OCPA's WebSite:

search results will be shown here